Napotki za obisk Bele krajine
Bela krajina je destinacija, ki skupaj s Slovenijo razvija turizem na trajnostni način. Izredno ponosni smo na našo naravo in biotsko raznolikost, kulturno dediščino in varno, zdravo okolje. 46 % površine Bele krajine je uvrščene v območje Natura 2000, posebni režim zaščite narave v Beli krajini predstavljata dva krajinska parka, Krajinski park Lahinja in Krajinski park Kolpa. Največjo turistično atrakcijo v destinaciji predstavlja topla reka Kolpa, ki na svoja obrežja v času kopalne sezone privablja številne obiskovalce. Je pretežno kraška in vse bolj gozdnata dežela, osrednji del pokrajine je nizek kraški ravnik, zaradi česar je naše okolje posebej ranljivo! V viziji belokranjskega turizma smo destinacijo opredelili kot Ponosno in povezano destinacijo za ohranjeno naravo in kakovostno avtentično ponudbo. Pomagajte nam in svoj obisk Bele krajine obarvajte trajnostno in zeleno s pomočjo napotkov spodaj.
Načrtujte vaš prihod na trajnostni način
Načrtujte vaš obisk Slovenije in Bele krajine z mislijo o trajnosti. Slovenija je po standardih Green Destinations prva celostno ocenjena zelena država, destinacija Bela krajina pa je prav tako prejemnica znaka Slovenia Green. Za prihod na destinacijo izberite javni prevoz oziroma z dobrim načrtovanjem zmanjšajte svoj ogljični odtis. Izberite ponudnika namestitev s certifikatom Slovenia Green. V Beli krajini lahko izbirate med različnimi tipi nastanitev, ki skrbijo za okolje in trajnosti, imajo sprejete ukrepe za zmanjševanje vpliva na naravo ter sodelujejo z lokalno skupnostjo.
Odkrivajte odgovorno
Narava in pokrajina
Obiščite zaščitena območja in se sprehodite med bogato floro in favno, ki ju ponujata Krajinska parka Kolpa in Lahinja. Občutljivo naravno ravnovesje v zaščitenih območjih lahko pomagate ohraniti tako, da stopate po uhojenih in označenih poteh, ki so dobro označene. Vsak sprehod izven predvidene poti lahko namreč povzroči biotsko neravnovesje. Za načrt pohodnih poti se lahko obrnete na turistično informacijske centre v Črnomlju, Metliki in Semiču.
Namesto z avtomobilom, Belo krajino raje odkrivajte na kolesu. Za ta namen so označene tudi kolesarske poti, ki so ločene po težavnosti in podlagi. Vožnja z motornimi vozili v naravi je v Republiki Sloveniji prepovedana! Naša večja središča skušamo povezati tudi preko javno dostopnih električnih koles, BiKe. Bela krajina je kot ustvarjena za raziskovanje z lahkotnim korakom, saj ima mrežo označenih pešpoti. Divje cvetoči travniki so pašniki za avtohtone slovenske čebele, zato se izognite teptanjem trave ali trganjem cvetov. Ob rekah se obnašajte odgovorno, kopajte se le na urejenih naravnih kopališčih, spoštujte priobalni pas in ne vznemirjajte živali. V Sloveniji je divje kampiranje prepovedano. V Beli krajini lahko izbirate med številnimi kampi, šotorišči, postajališči za avtodome in glampingi. Prepričani smo, da lahko pri nas, vsak najde svoj kotiček v naravi.
Okolje in podnebje
Začutite Belo krajino kot zeleni dom na prostem. Skupaj lahko poskrbimo, da ostane čista in urejena. Poskrbite za ločeno zbiranje odpadkov in jih odnesite na označene ekološke otoke. Pri pohodništvu in planinarjenju imamo Slovenci nenapisano, a sveto pravilo: smeti odnesi s seboj v dolino!
Vodovodna voda v Sloveniji je čista in pitna, saj je pravica do čiste pitne vode zapisana v ustavi. Priporočamo, da s seboj prinesete stekleničko za vodo, ki jo lahko na vsakem koraku natočite čisto pitno vodo.
Pomagajte nam ohraniti pitno vodo in med tuširanjem in umivanjem zob, zaprite pipo!
Pomagajte prispevati k varčevanju z energijo tako, da uporabljene brisače ali posteljnino uporabite večkrat. Na to opozorite svojega gostitelja.
Izbirajte mila, kozmetične in druge čistilne pripravke, ki so okolju prijazni in imajo priznani ekološki certifikat. Če se vam med potjo pokvari naprava ali izprazni baterija, jo odnesite v poseben zbiralnik za elektronske naprave.
Kultura in tradicija
Spoznajte pestro in še vedno živo kulturno dediščino Bele krajine!
Kupujte lokalno, izdelke s pridobljenim certifikatom Belokranjsko. Certificirane izdelke lahko kupite v vseh treh belokranjskih TIC-ih, pridelke in dobrote s podeželja pa lahko kupite v Hiši dobrot Bele krajine in poslovalnicah Kmetijske zadruge Metlika.
Podpirajte lokalne ponudnike. V Beli krajini je možno v okviru »Odprtih vrat Bele krajine« doživeti destinacijo vsak dan v tednu, neposredno pri ponudnikih!
Okusite kulinariko Bele krajine preko »Okusov Bele krajine« in v izbranih belokranjskih gostilnah poizkusite belokranjske jedi na sodoben način, iz lokalnih sestavin. Okusite dobro!
Obiščite belokranjske muzeje, galerije, kulturne hiše in zbirke ter prispevajte k ohranjanju vrhunskih del belokranjske kulture in umetnosti.
Obiščite tradicionalne dogodke in prireditve, ki vam bodo približali naše običaje. V Beli krajini ne smete zamuditi največjega folklornega festivala Jurjevanje, ki je bogat tudi s kulturno in etnografsko dediščino širnega sveta. V sklopu dogodka Vinska vigred lahko spoznate vrhunska belokranjska vina. Slovanska mitologija pa se prepleta od Velike noči, preko Jurjevega do kresne noči.
Ohranite Belo krajino v lepem spominu!
Vam je bilo pri nas lepo in so vas naše navade navdušile? Spodbudite trajnostno in odgovorno ravnanje tudi pri vas doma. Bi nam želeli podati vaše mnenje in pomagati izboljšati izkušnjo Bele krajine? Z vašo pomočjo lahko ponudbo še izboljšamo! Rešite anketo.