
Jurjevanje
Najstarejši folklorni festival v Sloveniji
Vabljeni na 60. obletnico Jurjevanja
Ki za kolo, naj gre z nami v kolo
Jurjevanje je postalo najstarejši folklorni festival v Sloveniji ter eden najprepoznavnejših kulturnih festivalov v Sloveniji in v tem delu Evrope. Petdnevni festival se odvija v mestu Črnomelj v Beli krajini, deželi belih brez, tople reke Kolpe in bogate kulturne dediščine. Je preplet tradicije s sodobnostjo. Temelji na ljudskem folklornem izročilu, tako Bele krajine kot ostalih regij Slovenije, z gostovanjem folklornikov s celega sveta pa tvori multikulturni prostor prijateljstva in sožitja različnih kultur.
Začetki folklornega festivalnega dogajanja v Črnomlju segajo v leto 1933 ali še točneje v leto 1939, ko je bil organiziran »festival narodnih pesmi in plesov« ali »belokranjski festival narodnih iger«, kakor ga imenovalo takratno časopisje.
Festival leta 1939 je potekal na 100-letnico prvega opisa Jurjevega, vendar ne na 23. ali 24. april temveč na 18. junij, na za današnje Jurjevanje značilen junijski termin, zaradi česar ga smemo smatrati kot prednika festivala Jurjevanje.
Festival je kot prvi belokranjski praznik tudi bil jurjevanjske narave, saj je združeval plese, obredja in igre celotne Bele krajine. Pritegnil je zanimanje širšega slovenskega prostora. Časnik Slovenec je v drobnih novicah pisal: »Na festivalu se bodo prikazale razne narodne igre in plesi kot Zeleni Jurij, črnomeljsko, metliško, poljansko in adlešiško kolo, most in drugo,« in vabil na festival.
Tako je tistega junijskega dne iz Ljubljane z vlakom prihitela vesela, večstoglava množica prijateljev Bele krajine. Ljudi ni privabila samo festivalska prireditev, temveč tudi Bela krajina sama po sebi. Ljubljanske izletnike je na kolodvoru pozdravila godba in ves kraj je bil v zastavah. Nadaljevali so pot v Metliko, Rosalnice in Drašiče ter se zgodaj popoldne vrnili na polno zaseden glavni trg v Črnomlju, kjer so se udeležili festivala. (Ivan Pirnat)
Jurjevanje je bilo prvič organizirano leta 1964 in je najprej prikazovalo ljudske plese Bele krajine s konca 19. in začetka 20. stoletja. Z leti se je festival prelevil v sodoben festival, saj je vključil tudi raznolike tradicije sodobnega časa.
6. in 7. junija leta 1964 so pripravili prvo Jurjevanje kot spomin na šego, ki je živela po belokranjskih vaseh, in s ciljem privabiti v Belo krajino čim več turistov. Za to priložnost so celo popravili cesto, ki vodi v Črnomelj čez Jugorje! Prvi festival je obiskalo okoli tri tisoč gostov, ki so se na njem naužili kulture, pa tudi belokranjske hrane in domačih vin.
Prvi dan prireditve so kresnice po črnomaljskih ulicah vabile na večerni kres. Na njem so nastopili kulturne skupine, tamburaški zbor iz Metlike in godec Jazo, ki je igral na gudalo. Nastopajoči so se predstavili z ljudskimi pesmimi, vižami in kresnim kolom.
Drugi dan je šel dopoldne skozi mesto sprevod Zelenega Jurija. Spremljali so ga piskači in trobentači – do zelenice pri železniški postaji. Tam so zaplesali Metličani, ki so s turnom prikorakali na prostor, gledalce pa je najbolj navdušil petelinji boj. Nastopile so tudi folklorne skupine iz Vinice, Preloke, Adlešičev, Tribuč, Bojancev, Predgrada, Starega trga ob Kolpi, Poljanske doline in Semiča.
