Lahinja trail – prva slovenska prireditev na poti zero waste s tremi zvezdicami

Prvi Lahinja Trail leta 2023 z zero waste konceptom in s tridesetimi tekači nam je dal motivacijo za organizacijo še bolj trajnostnega teka. S polno paro smo se zagnali v Lahinja Trail 2024 z željo, da le ta postane osrednji outdoor dogodek v Beli krajini, hkrati pa pridobi naziv Zero Waste prireditev s tremi zvezdicami. In veste kaj? Uspelo nam je.

Testni in prvi Lahinja Trail - prvi tek po Krajinskem parku Lahinja v soorganizaciji RIC Bela krajina (DMO in Krajinski park Lahinja) in Ekologi brez meja. Že v prvem poskusu smo smo zaradi 98,55% ločeno zbranih odpadkov pridobili Zero Waste dogodek in postali dogodek na poti k Zero waste z dvema zvezdicama. Dosežek nam je dal zagon za organizacijo 2. Lahinja Traila, ki smo se ga lotili strateško in povečali število sodelujočih pri organizaciji dogodka.
Kako je potekalo?
Za uresničitev zastavljenih ciljev smo tekače že pred dogodkom, tudi s pomočjo oglaševalske kampanje Lahinja Traila, obveščali o zero waste konceptu dogodka, na katerega naj si prinesejo svoje bidone in pravilno odlagajo smeti. Tekači so trajnostni koncept lepo sprejeli, nekateri pa so zaradi tega tudi prišli iz različnih koncev Slovenije in celo Hrvaške.
Dogodka se je udeležilo okoli 300 ljudi vključno z organizatorji in prostovoljci, povprečno pa je vsak posameznik ustvaril nekaj več kot 60 gramov odpadkov, ki so skupaj ustvarili 18, 5 kg odpadkov.
Pred tekom so si lahko bidone lahko napolnili z vodo ali izotoničnim napitkom, z istimi tekočinami v ekozarčkih pa so se lahko okrepčali na štirih postajah med tekom. Za prigrizek smo ponudili jabolka Sadjarstva Škof, po teku pa jih je pričakala topla mesna in vege malica, ki jo je pripravilo gostišče Župančičev hram. Hrana je bila postrežena s priborom in krožniki za večkratno uporabo, zato s tem nismo ustvarili dodatnih odpadkov, ki bi ga ustvarili s priborom in krožniki za enkratno uporabo. Pijača je bila postrežena v povratnih steklenicah. Da bi bili odpadki, ki so se vseeno ustvarili, pravilno odloženi v označene zabojnike, je poskrbela Zelena straža.
“Lahinja trail je odličen primer, da je možno tudi na športnih prireditvah, kjer običajno nastanejo večje količine odpadkov, zmanjšati njihovo količino, če vsi sodelujemo in se osredotočimo na rešitve. Upamo, da bodo v naslednjem letu tudi ostale prireditve v Sloveniji sledile odličnemu zgledu, da bo takih organizatorjev vedno več, dokler to ne postane nekaj običajnega,” je povedala Ana Golja, vodja zero waste turizma pri Ekologih brez meja.
Ponosni smo, da smo prvi v Sloveniji pridobili tri zvezdice, zato že snujemo načrt za naslednji Lahinja Trail, ki bo potekal 8. novembra 2025. Zaradi tras po Krajinskem parku Lahinja, ki je občutljiv habitat rastlinskih in živalskih vrst, bo število prijav omejeno.