Na DST 24 po nova znanja

Med 18. in 20. novembrom so v Laškem potekali Dnevi slovenskega turizma, največji in najpomembnejši strokovni dogodek v turizmu, ki ga Slovenska turistična organizacija v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport organizira skupaj z vsemi večjimi partnerskimi institucijami.

Letošnji dogodek je bil tudi za destinacijo zelo pomemben. Poleg dveh novih podelitev znaka Slovenia Green, so kolegice iz Zavoda za turizem, kulturo, šport in mladino Metlika prevzele poseben certifikat. Več o tem v drugi novici.

Ekipa destinacije se je dogodka udeležila v dveh delih. Vodja oddelka se je udeležila Plenarnega dne s podelitvijo certifikatov, kjer so se na predavanjih in okroglih mizah dotaknili prihodnosti slovenskega zelenega in regenerativnega turizma in gospodarstva. Trajnost ne prinaša le novih izzivov, temveč tudi nove priložnosti za podjetja in države, jo pa moramo znati prek story tellinga (pripovedovanja zgodb) približati gostu,da bo razmislil in razumel naše prizadevanje.
Poudarek je bil na povezovanju destinacij, ki bo v prihodnosti ena izmed ključnih aktivnosti za razvoj slovenskega turizma.
Prav tako moramo destinacije digitalizirati v zahtevnejših tehnologijah, ki nam bodo omogočile lažje delo, zaradi pomanjkanja kadra v turizmu pa se bomo morali odločiti o standardizaciji ali premiuimizaciji storitev. Slovenski turiezm bo moral sprejeti tudi cenovno politiko, saj opažajo, da se premalo cenimo in nudimo storitve pod ceno.

Digitalizacija destinacij bo vse bolj pomembna, saj generacije milenijcev in gen z prihajajo na trg in iščejo avtentična doživetja, ki jim bodo izpopolnila življenje. Sodobni gostje zahtevajo sodobne rešitve, zato bodo tudi večji nastanitveni obrati morali stopiti v digitalne sisteme.
Gostom so pomembna avtentična in out of the box doživetja. Destinacija jih mora navdušiti in jim spremeniti življenje ali pogled na svet in jim omogočiti osebno rast.

Drugi del ekipe, ki se ukvarja z belokranjskim outdoorjem in digitalno komunikacijo se je udeležil IT ture, kjer se je govorilo o trendih v digitalizaciji in kako jo lahko implementiramo v naš vsak dan in kako nam lahko umetna inteligenca olajša delo. Opozorili so nas tudi na primernost kanalov oglaševanja na različnih trgih. Pri umetni inteligenci in digitaliziranih oglasih ter oglaševanju je pomembno poznavanje zakonov na tem področju ter reguacijah na evropskem oglaševalskem trgu. Za konec pa smo poslušali primere dobrih praks v Sloveniji, ki so digitalizirali svoja doživetja iin celo naredili tursitični kviz, ki razbremeni TICE v višku sezone.

Vabimo tudi vas, da se naslednje leto udeležite Dnevov slovenskega turizma in se seznanjate z novostmi turizmu doma in po svetu.